שמאי מקרקעין

חלוקת דירה לאגפים, המותר האסור והכדאי

נדמה שאוכלוסיית גוש דן מתחלקת לשני חלקים: אלו שכבר רכשו דירה וחילקו אותה לאגפים/דירות ואלו שחולמים ומתכננים לעשות זאת (או לפחות חשבו על כך).

המספר המדויק של דירות שחולקו אינו ידוע שכן בעלי הדירות אינם מתנדבים להעביר את המידע לגורמים הרשמיים, ואולם ההערכות הן לעשרות אלפי יחידות (לאחר הפיצול)בתל אביב ובערי המרכז.

…(לכתבה המלאה)

בנייה בניגוד לתוכניות

האם המועצה המקומית גני תקווה בונה בניגוד לתכנית שהיא עצמה אישרה?

לאחרונה נדהמו דיירי הבית המשותף ברחוב האגמים 4 בשכונת גנים בגני תקווה לגלות כי בחזית בית המגורים שלהם ובצמוד אליו החלה המועצה המקומית גני תקווה לבנות מבנה רחב היקף המיועד לשמש כבית קפה וזאת במיקום שהינו שונה לחלוטין מן המיקום שנקבע בתשריט הבינוי.

…(לכתבה המלאה)

רכישת קרקעות חקלאיות לצורך השקעה – טיפים

במדינת ישראל קיימות עתודות קרקע חקלאית רבות אשר לאורך השנים משתנה ייעודם, לאור גידול האוכלוסין והצורך בקרקעות למטרות אורבניות למיניהן.

תופעה זו נפוצה בכל הארץ ובעיקר באזור המרכז, קרי: מאזור גדרה ועד אזור חדרה, שם הצפיפות גדולה והביקושים גבוהים יותר. “הועדה לשמירה על קרקעות חקלאיות ושטחים פתוחים” או בקיצור ולקחש”פ, אחראית על שמירת הסטאטוס של קרקעות חקלאיות וללא אישורה של ועדה זו לא ניתן להפשיר קרקעות חקלאיות ו/או לערוך תכנית בניין עיר על הקרקע בלא ידיעתה והסכמתה.

…(לכתבה המלאה)

שמאי מכריע – מקרקעין תכנון ובניה

מאמר זה יעסוק במקרקעין תכנון ובניה ובהחלטות השמאים המכריעים אשר מונו בהתאם לתיקון 84 לחוק התכנון והבניה.
תכנון מס הינו דבר לגיטימי ואף רצוי, לא רק עבור הנישום עצמו כי אם גם למשק ולכלכלת המדינה.
לא בכדי המחוקק העניק פטורים או הקלות ממס שכן ראה לנכון לעודד פעילויות כלכליות מסויימות.
בישראל המיסוי המצטבר על עסקת מקרקעין הינו מן הגבוהים בעולם וכולל בעיקר את מס השבח מס רכישה והיטל ההשבחה, כתבה זו תעסוק במס השבח ותפרט מספר אפשרויות מתוך רבות לתכנן מראש ולהפחית את את תשלום המס בו נחוייב.

בחודש נובמבר 2001 נכנסה לתוקף רפורמה מקיפה ויסודית במיסוי המקרקעין בישראל ומס השבח הופחת מ 50% ל 25% ולאחר מכן הופחת הפחתה נוספת מ 25% ל 20%.

גם לפני הרפורמה וגם לאחריה מבחין חוק מיסוי מקרקעין הבחנה ברורה בין מכירת דירת מגורים לבין עסקת מקרקעין אחרת ומעניק שורה של פטורים ממס השבח בעת מכירת דירת מגורים ובלבד שלא שימשה לצורך הפעלת עסק או כמלאי עסקי.

…(לכתבה המלאה)

התקשרו כעת